ВО "Свобода"

ENG

25 лютого
Молоді націоналісти вшанували пам'ять жертв окупацій в Гуті Пеняцькій
Молоді націоналісти вшанували пам'ять жертв окупацій в Гуті Пеняцькій

25 лютого 2018 року активісти молодіжної громадської організації "Сокіл" вшанували жертв окупаційних режимів біля символічної могили, що в Гуті Пеняцькій Бродівського району на Львівщині. Своєю акцією вони мали на меті нагадати про злочини проти українців з боку окупантів у ХХ столітті, а також висловити протест проти антиукраїнської політики сучасної польської влади. У заходах також взяли участь депутат Львівської обласної ради від ВО "Свобода", голова Міжфракційного об'єднання учасників російсько-української війни Михайло Нискогуз, керівник Львівської обласної організації ВГО "Сокіл" Богдан Федун, керівник Тернопільського "Сокола" Ілля Семенець, історик Михайло Галущак, політолог Євген Ланюк, представники "Легіону Свободи. Бродівщина".

Цього дня жителі села Голубиця, поблизу якого розташовано пам'ятник, вивісили на багатьох будівлях червоно-чорні прапори. Сокільці теж принесли червоно-чорні стяги, а також інформаційний плакат із переліком історичних подій, під час яких у першій половині XX століття українці гинули від рук поляків, зокрема, захищаючи ЗУНР від Польщі у 1918-1919 рр., у польських концтаборах 1919-21 рр., внаслідок Ризького договору 1921 р., який поділив Україну між Москвою і Варшавою, при пацифікації урядом Польщі 1930 р., перебуваючи у польському концтаборі Береза Картузька, під час ревіндикації (у 1938-39 рр. в українців забрали і спалили сотні церков), від куль польських прикордонників на Верецькому перевалі у 1939 р., внаслідок репресій і депортації польського сталінізму на Закерзонні у 1940-50-х рр., під час спалення українських сіл, зокрема Павлокоми 1945 р., де було вбито 366 чоловіків, жінок та дітей, захищаючи українську землю від польського націоналістичного та комуністичного підпілля (АК, NSZ, BСн, NOW, WIN), під час Операції "Вісла" 1947 р. - етнічної чистки з ознаками геноциду.

Історик Михайло Галущак наголосив, що Польща своїм законом про Інститут національної пам‘яті забороняє червоно-чорний прапор, і тим самим заперечує право українців на свою національно-визвольну боротьбу і на власну державу.

"Ми поважаємо Польщу, поважаємо право кожної нації мати своїх героїв і свою державу. Але ми не розуміємо, чому Польща забороняє це нам і починає диктувати українцям українську історію",- зазначив історик.

Націоналісти наголошують, що минулого року зруйнований польський пам‘ятник місцева влада відновила за бюджетні кошти, натомість пам‘ятник замордованим окупантами українцям досі стоїть у занедбаному стані.

"У світі поважають сильних, тих, хто не поступається своїми ідеалами, береже національну пам'ять, не зрікається своїх героїв. Влада в Україні не здатна належно реагувати на українофобію сусідів, тож ми, українці, маємо продемонструвати, що шануємо свою історію, своїх героїв. Уже зараз в багатьох областях, містах та селах місцеві раді ухвалюють рішення про вивішування червоно-чорних прапорів як символ боротьби та стійкості української нації", - наголосив Михайло Нискогуз.

Зазначимо, що цього дня відбувалися заходи, організовані римо-католицькою громадою, біля пам'ятника, який було незаконно встановлено поляками. Причому вони безпідставно стверджують про те, що тут загинула тисяча поляків "від рук українських націоналістів з дивізії "Галичина" та УПА".

"Ці безпідставні, нічим не обґрунтовані звинувачення лунають з уст найвищих посадовців Польщі, принижуючи національну гідність українців. При цьому українська влада не намагається зупинити потік цих фальсифікацій та українофобії: ми не бачимо належної реакції з боку президента, уряду, МЗС. Якщо мовчить влада, то про свою позицію заявляє народ. Так вчинили, наприклад, молоді націоналісти, які прийшли до Гути Пеняцької, щоб висловити свій протест проти антиукраїнських дій", - зазначає заступник Голови ВО "Свобода" з питань національної пам'яті Олег Панькевич.

Нагадаємо, що 24 лютого 2018 року в Гуті Пеняцькій з ініціативи місцевої громади відбулося вшанування пам'яті українців-жертв окупаційних режимів. Панахида за загиблими відбулось біля хреста, який встановлений у пам'ять про осіб, які загинули від рук польського підпілл.

Як відомо, 2005 року на місці, де колись було село Гута Пеняцька, відбулось відкриття реконструйованого пам'ятника, на якому вказано, що в селі були закатовані понад тисяча поляків. Польська сторона публічно звинуватила у вбивстві мешканців села дивізію "Галичина" та учасників українського визвольного руху. До сьогодні жодних досліджень, розкопок в тій місцевості не проводилося, немає підтверджень про кількість загиблих ті їх національність.

У 2009 році поблизу було встановлено пам'ятник українським жертвам окупаційних режимів.

Також у 2010 році неподалік від польського монументу було встановлено інформаційний стенд, у якому двома мовами ‒ українською та англійською ‒ повідомлялося про те, що насправді сталося 1944 року в Гуті Пеняцькій.

Молоді націоналісти в Гуті Пеняцькій
Молоді націоналісти в Гуті Пеняцькій

Прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"