ВО "Свобода"

ENG

9 жовтня 2017
На Львівщині відомі діячі культури та громадськість закликають не допустити передачі пам'яток культури в комунальну власність
На Львівщині відомі діячі культури та громадськість закликають не допустити передачі пам'яток культури в комунальну власність

Відомі діячі культури та громадськість закликали Львівську обласну раду не підтримувати рішення про передачу національних пам'яток в комунальну власність та оголосили про створення Громадського комітету порятунку культурної спадщини. Про це 9 жовтня 2017 року йшлося на прес-конференції, яка відбулася у Львівській облраді. До складу Громадського комітету зокрема увійшли голова фракції ВО "Свобода" у Львівській обласній раді Олег Панькевич та член комісії з питань культури та історико-культурної спадщини свободівка Мирослава Бабінська.

У прес-конференції взяли участь Лариса Разінкова-Возницька, колишній директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького; Юрій Шухевич, народний депутат України, Герой України; Любомир Медвідь, академік Національної академії мистецтв України; Микола Шимчук, професор Львівської національної академії мистецтв; Мирослава Бабінська, член комісії з питань культури та історико-культурної спадщини Львівської обласної ради; Віталій Горбатенко, заступник голови ГО "Громада та ініціатива".

Як відомо, 10 жовтня 2017 року на сесії Львівської обласної ради розглядатимуть питання про передачу об'єктів культурної спадщини у комунальну власність. Відомі діячі культури й мистецтва, громадські активісти вважають, що таке рішення може загрожувати втратою безцінних культурних об'єктів, та закликають депутатів облради не підтримувати таке рішення.

За словами члена комісії з питань культури та історично-культурної спадщини Мирослави Бабінської, в проекті рішення йдеться про оформлення права власності на такі об'єкти культурної спадщини: П'ятничанська вежа, башта Святодухівської церкви, будівлі Олеського, Золочівського, Підгорецького замків, Каплицю Боїмів у Львові. Це питання кілька разів намагалася розглянути профільна комісія обласної ради, яка сьогодні вирішила не підтримувати це рішення.

Як наголошує активіст ГО "Громада та ініціатива" Віталій Горбатенко, рішення, яке пропонують ухвалити депутатам облради, суперечить закону та загрожує втратою пам'яток.

"Ухвалення такого рішення неправомірне, його взагалі не можна виносити на розгляд обласної ради, причому без висловлення позиції держави, адже йдеться про пам'ятки національного значення. Можливо також, що за цією ідеєю ховається намір подальшої приватизації. Адже з комунальної власності, розпорядником якої виступає теперішня обласна рада, перевести ці об'єкти у приватну власність буде справою техніки", - зазначає Віталій Горбатенко.

За словами колишнього директора Львівської національної галереї мистецтв Лариси Разінкової-Возницької, передача об'єктів культурної спадщини в комунальну власність ‒ це не історична помилка, це злочин перед своїм народом. Вона повідомила, що чимало відомих діячів культури, громадських діячів висловлюють стурбованість таким станом справ. Щоб захистити культурно-історичну спадщину, вони вирішили заснувати Громадський комітет із захисту культурної спадщини, до якої приєдналися учасники прес-конференції та інші відомі особи.

"До складу Громадського комітету також увійшов колишній голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, який, як ви пам'ятаєте, в 2012 році активно долучився до порятунку полотен Альтомонте. До нас приєдналися академік Національної академії мистецтв, народний артист України Богдан Козак, народний художник України Василь Ярич та інші", - повідомила Лариса Разінкова-Возницька.

До складу Громадського комітету також увійшли доктор історичних наук, професор Богдан Якимович, професор Львівської національної академії мистецтв Ярослав Кравченко, доктор історичних наук Тарас Чухліб.

На прес-конференції висловили свої думки Юрій Шухевич, Любомир Медвідь та Микола Шимчук, які наголосили на загрозах для культурної спадщини та закликали громадськість об'єднуватися задля порятунку національних скарбів.

Прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"