ВО "Свобода"

ENG

20 квітня 2017
Михайло Галущак: "Операцію "Вісла" мають засудити Україна і Польща"
Михайло Галущак: "Операцію "Вісла" мають засудити Україна і Польща"

"Операція "Вісла" 1947 року ‒ це сталіністський злочин навіть не так проти українців, як проти людяности. І цей злочин має бути визнаний та засуджений в Україні та Польщі. Цю думку висловили експерти під час розмови на тему "Операція "Вісла": як її оцінити сьогодні?", яка відбулася 19 квітня 2017 року у львівській книгарні "Є" в рамках проєкту "Історичні діалоги" до 70-ї річниці від початку етнічної чистки українців.

У заході взяли участь: дослідник історії польсько-українських відносин ХХ століття Роман Грицьків, голова Світової федерації українських лемківських об'єднань Софія Федина та керівник Центру дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя Тарас Радь. Модератор заходу ‒ Михайло Галущак, координатор проєкту "Історичні діалоги", керівник Служби ВО "Свобода" з питань національної пам'яти.

Михайло Галущак зазначив, що операція "Вісла" має всі ознаки етнічної чистки та геноциду.

"28 квітня 1947 року о 4-й ранку польські військові розпочали Операцію "Вісла" ‒ депортацію близько 150 тисяч українців із Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини у південно-східні регіони Польщі. Однією з причин депортації українців було бажання польської комуністичної верхівки створити моноетнічну державу. Ця ідея була напрацьована у польській політичній думці ще на початку ХХ століття. Будь-які намагання частини польських істориків звести операцію "Вісла" до "відплатної" акції за польсько-українську війну на Волині ‒ це не що инше, як маніпуляція історією. Ми пам'ятаємо, як у 1937-1938 роках польська влада спалила й відібрала в українців сотні православних церков на тій же Волині та Закерзонні, не кажучи вже про те, як польське підпілля не давало життя українцям на цих теренах у першій половині 1940-х років.

Вшановуючи у ці дні жертв Операції "Вісла" 1947 року, ми повинні говорити про засудження цього злочину не лише Україною і Польщею, ми повинні згадати всіх депортованих 1944-1951 років українців для того, щоби ця історія більше ніколи не повторилася", ‒ наголосив свободівець.

Прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"