ВО "Свобода"

ENG

31 грудня 2012
Ірина Фаріон подарувала Азарову книгу «Мовна норма: знищення, пошук, віднова»
Ірина Фаріон подарувала Азарову книгу «Мовна норма: знищення, пошук, віднова»

Народний депутат України фракції ВО «Свобода», голова підкомітету з питань вищої освіти Ірина Фаріон відправила прем’єр-міністрові України свою монографію «Мовна норма: знищення, пошук, віднова» (2010 р.), що створена на основі писемного та усного мовлення політиків, чиновників та публічних осіб упродовж останніх п’ятьох років. Авторка сподівається на реакцію від очільника уряду і в адресованому підписі бажає панові Азарову «осягнути неосяжне». «Варто пам’ятати, що мудрим є зовсім не той, хто не робить помилок, а той, хто хоче і може їх виправляти. Всі ми semper tiro», - зазначила мовознавець.

Нагадаємо, книга «Мовна норма: знищення, пошук, віднова» стала підсумком загальновідомих десятихвилинок з культури мовлення, які з ініціятиви Ірини Фаріон тривали у Львівській обласній раді попереднього скликання. Науковець упродовж п’ятьох років систематизувала та опрацьовувала зібраний фактичний матеріял та запропонувала його соціолінгвістичний аналіз.

«Чому мовна реальність депутатів і чиновників така далека від мовних приписів? На це запитання я вирішила дати відповідь на сторінках цієї праці. Задля того необхідно було перейтися дорогою мовної норми впродовж усього ХХ століття. Ця дорога надто складна і навіть кривава, аби зараз когось повчати. Найголовніше – відкрити Правду про характер формування і знищення мовних норм, що здебільшого зумовлено політичними чинниками. Тоді, сподіваюся, ця Правда змінюватиме нас – і мова говоритиме про цю зміну нашими устами. Зміна мови відбувається тільки разом зі зміною нашого внутрішнього світу. Система світоглядових цінностей кожної людини, громадянина формує матрицю суспільства і держави. Мова в цьому процесі відіграє першорядну роль не тільки тому, що без неї людина немислима, але й тому, що мова – духові кордони нації. Мова не просто голос суспільства – вона характер його розвитку», - зазначила Ірина Фаріон.

Авторка сподівається на реакцію від очільника уряду і в адресованому підписі бажає панові Азарову «осягнути неосяжне». «Варто пам’ятати, що мудрим є зовсім не той, хто не робить помилок, а той, хто хоче і може їх виправляти. Всі ми semper tiro. Тож нехай нам щастить у пізнанні глибин мови як народу впродовж усіх дарованих літ», - підсумувала Ірина Фаріон.

Довідка. 13 грудня під час обговорення у Верховній Раді кандидатури на посаду Прем'єр-міністра України Ірина Фаріон зажадала від Азарова пояснити, з якої з причин він досі не опанував єдину державну мову.

"Ваш Кабмін скасував обов‘язкове дублювання фільмів української мовою. Скажіть: чи комфортно вам проживати у світі серед українців, яких ви не сприймаєте і не шануєте?

Казав Сократ: "Говори – і я тебе побачу". Уся країна вправляється у коміксах з вашого мовлення. Як допомогти вам у цій проблемі опанувати бодай на елементарному рівні українську мову? Як педагог із 20-літнім стажем я бачу цю проблему у двох аспектах: мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі. Отже, в якій системі координат перебуваєте власне ви?" – зазначила мовознавець Ірина Фаріон.

Прес-служба ВО «Свобода»