ВО "Свобода"

ENG

30 липня 2011
У Варшаві відбулася зустріч українських та польських націоналістів
У Варшаві відбулася зустріч українських та польських націоналістів

29 липня у Варшаві на запрошення польських націоналістів із Національного Відродження Польщі (NOP ‒ Narodowe Odrodzenie Polski) відбулася зустріч керівництва партії на чолі з головою Адамом Гмурчиком (Adam Gmurczyk) та секретаря Львівської міської Ради Василя Павлюка, керівника міжнародної служби ВО "Свобода" Тараса Осауленка та представника прихильників ВО "Свобода" в Польщі Станіслава Стогнія.

На зустрічі були порушені дратівливі для польсько-українських стосунків: "тридцятилітню україно-польську війну 1918-1948 років, проблеми збереження історичної пам'яті та об'єктивної оцінки сторонами україно-польських стосунків.

Що відрізняє цю зустріч представників "Свободи" від інших зустрічей з націоналістичними партіями Європи?

Насамперед те, що поляки і українці мають важку спільну історію і спадщину взаємостосунків, які ускладнюють порозуміння не тільки між патріотами обох країн, а й навіть між людьми на побутовому рівні.

Сторони обговорили важливість порозуміння в спірних питаннях. Обговорили перспективи спільних заходів за участі обох сторін та погодились, що найголовніше ‒ це шлях наперед. Майбутнє має стати ключовим пунктом у взаємостосунках між поляками та українцями.

Дуже важливо показати не на словах, а на ділі: якщо навіть націоналісти Польщі і України можуть знайти спільну мову, тоді й наші народи в перспективі можуть разом знайти порозуміння і представляти вагому силу в геополітичному контексті, зокрема реалізації Балто-Чорноморського союзу, що є програмною засадою ВО "Свобода".

Польські націоналісти розповіли про проблеми, з якими вони стикаються в Польщі під час виборів, про своє бачення розвитку Польщі в геополітичних союзах, про історичні погляди, про стосунок членів партії до України і українців.

У свій час Тарас Осауленко підкреслив важливість уникнення таких ситуацій, щоб представники Польщі або будь-якої іншої країни в Європарламенті, будь хто, крім українців, давав оцінку українській історії і українським героям, з чим погодилися представники НОПу.

Пан Адам зазначив, що НОП у своїй діяльності керується засадами "не робити того, чого б не хотів, щоб робили стосовно до тебе" - зазначивши, що для всіх європейських націоналістичних рухів важливо мати спільні погляди на процеси, які відбуваються зараз. Пам' ятати про минуле і дивитися в майбутнє.

Василь Павлюк розповів про проблеми під час виборів в Україні та про польсько-українські проекти, які зараз реалізуються у Львові.

Крім цього, Василь Павлюк наголосив на необхідності дотримання партіями двох країн у майбутньому принципу паритетності у вшануванні історичної пам'яті поляків та українців, що загинули або зазнали утисків на території відповідно двох країн.

Керівник міжнародної служби "Свободи" Тарас Осауленко, в свою чергу, запропонував перші спільні кроки у співпраці ‒ відзначення 23 серпня, разом з іншими європейськими організаціями - Дня пам'яті жертв тоталітарних режимів на виконання відповідної резолюції ОБСЄ.

Наприкінці зустрічі сторони обмінялися патріотичною літературою та домовилися підтримувати контакти і крок за кроком розвивати співробітництво, зокрема у проведенні спільних заходів.

Прес-служба ВО "Свобода"