ВО "Свобода"

ENG

23 вересня 2011
Історія ВО "Свобода"
Історія ВО "Свобода"

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" (до 2004 року ‒ Соціал-Національна партія України) постало в результаті об'єднання активістів націоналістичних громадських організацій: Варта Руху, Студентське Братство, ОУМ "Спадщина", Українські Ветерани Афганістану.

За ідеологічну основу партії взято працю Провідника Організації Українських Націоналістів Ярослава Стецька "Дві революції".

Оскільки нація в розумінні партії ‒ кровно-духовна спільнота, то основним принципом вступу до партії стала належність до української нації. До партії не приймали атеїстів та колишніх членів КПСС.

29 вересня 1991 року у Львові відбулися збори ініціативної групи, а 13 жовтня 1991 року ‒ установчий З'їзд, який проголосив створення Соціал-Національної партії України. Партія протиставила себе усьому тогочасному українському політикуму. "СНПУ ‒ непримиренний противник комуністичної ідеології та політичних партій і суспільних рухів, які пропагують і втілюють її. … Всі інші політичні сили СНПУ вважає або націонал-колаборантами ‒ зрадниками української революції, або націонал-романтиками ‒ пустоцвітом української революції", ‒ заявила СНПУ в своїй програмі та закликала усунути від влади комуністичну номенклатуру ‒ таким чином духовно оздоровити українське суспільство, яке десятиліттями хворіло комунізмом.

Головою СНПУ було обрано Ярослава Андрушківа. Керівним органом партії став Комітет Уповноважених.

1992 року партія брала участь у боротьбі за українську церкву. Під охороною загонів СНПУ перебували Свято-Успенський собор Володимира-Волинського, Свято-Троїцький собор Луцька та інші українські церкви.

Під час Масандрівських угод 1993 року СНПУ взяла участь у створенні Надзвичайного Комітету Порятунку Нації і Держави та у вуличних акціях протесту у столиці.

На виборах у 1994 році партія йшла з гаслом: "Ми ‒ соціал-націоналісти ‒ не належимо ні до старої комуністичної, ні до нової демократичної номенклатури, дивимось на світ по-новому і вміємо правильно аналізувати політичні події в Україні". Тоді, окрім першого досвіду виборчої кампанії, партія отримала підтримку десятків тисяч виборців, мандати чотирьох депутатів Львівської обласної ради та декілька депутатів районних та міських рад у Західній Україні.

16 жовтня 1995 року Міністерство юстиції України зареєструвало Соціал-Національну партію України. Реєстраційне свідоцтво № 686.

1997 рік. Великого резонансу набули події 7 листопада у Львові, коли вперше від часів УПА "червоним" дали гідну відсіч. Розпочалось судове переслідування кількох членів СНПУ.

На виборах 1998 року СНПУ спільно з партією "Державна самостійність України" створили виборчий блок "Менше слів". Члена комітету Уповноважених СНПУ Олега Тягнибока було обрано народним депутатом України у Буському виборчому окрузі Львівської області.

З 2000 року СНПУ бере активну участь у діяльності "Євронату" ‒ об'єднанні націоналістичних партій Європи. Непересічною подією став візит в Україну на запрошення СНПУ голови Національного Фронту Франції Жана-Марі Ле Пена, який 21 травня 2000 року взяв участь у VI З'їзді партії.

2001 рік. Партія взяла участь в окремих акціях "України без Кучми". За активної участі партії утворено громадсько-політичне об'єднання "Українська правиця".

На виборах 2002 року Олега Тягнибока вдруге обрано у Буському мажоритарному виборчому окрузі до Верховної Ради України. СНПУ провела двох депутатів до Львівської обласної ради, отримала мандати депутатів міських та районних рад, міських голів у Львівській та Волинській областях.

Знаковою подією 2003 року стала акція "Волинь пам'ятає", яку організувала Волинська обласна організація партії. Акцію спрямовано на відстоювання історичної правди і честі української нації, проти перекручувань польських шовіністів у трактуванні подій 1943 року на Волині.

14 лютого 2004 року відбувся IX З'їзд, який ухвалив нову назву партії ‒ "Всеукраїнське об'єднання "Свобода" та обрав народного депутата України Олега Тягнибока Головою ВО "Свобода".

4 липня 2004 року X З'їзд ВО "Свобода" заявив про намір створити єдину праву силу у такому складі: ВО "Свобода", КУН, ОУН (Б) та ОУН, а також підтримав кандидатуру В. Ющенка на посаду Президента України.

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" брало активну участь у президентській виборчій кампанії, борючись за зміну кучмівського режиму, зокрема, в утриманні та налагодженні функціонування "Українського Дому", у блокуванні Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів, у штурмі Верховної Ради України тощо.

Першою вимогою ВО "Свобода" до новообраного Президента України В. Ющенка була вимога провести люстрацію й усунути від влади кучмістів, кагебістів і комуністів.

Під час численних зустрічей лідера "Свободи" О. Тягнибока з громадськістю сформовано сім розділів "Програми захисту українців: "Геноцид українців у ХХ ст. Подолання наслідків та відновлення справедливості", "ОУН-УПА. Визнання та вдячність", "Мова. Захист та поширення", "Інформаційний простір. Звільнення від окупації та державна безпека", "Міграція. Право на Батьківщину", "Енергетика. Незалежність та безпека", "Суспільство. Соціальна та національна справедливість". Для втілення положень цієї Програми проведено багато акцій, подано депутатські запити, підготовлено відповідні законопроекти, зокрема "Про люстрацію", "Про заборону комуністичної ідеології в Україні" тощо. У квітні 2008 року "Свобода" презентувала проект Національної Конституції України, створений на основі "Програми захисту українців".

З 2005 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" організовує у Києві Марші УПА (14 жовтня) та смолоскипні походи на честь Степана Бандери (1 січня), які стають значними політичними подіями.

У 2006 році вперше націоналістична сила ‒ ВО "Свобода" ‒ взяла самостійну участь у парламентських та місцевих виборах. Виборчою програмою партії стала "Програма захисту українців", гаслом кампанії ‒ "Ми ‒ у СВОїй, БОгом ДАній країні". Партія не подолала прохідний бар'єр до Верховної Ради, проте отримала мандати депутатів різних рівнів, зокрема, у Львівській обласній раді ‒ 10, у Львівській міській раді ‒ 9, Тернопільській міській раді ‒ 4 та у інших місцевих радах. Окрім того, представники ВО "Свобода" стали головами міст та сіл.

Виборчу кампанію 2007 року "Свобода" провела під гаслом "Свобода" ‒ єдина сила Українців!". Хоча й цього разу "Свободі" не вдалося подолати прохідного бар'єру, проте результат, порівняно з виборами 2006 року, був більше ніж удвічі вищим. Яскравим явищем цієї виборчої кампанії стали багатотисячні Марші захисту українців, які відбулись у Києві, Харкові, Львові, Чернівцях, Луцьку, Тернополі, Івано-Франківську та інших містах.

2008 рік Всеукраїнське об'єднання "Свобода" розпочало з акцій підтримки українського кінематографу, апогеєм яких став Марш українського глядача під гаслом "Від кіна українською до українського кіна!". Понад десять тисяч українців пройшли центральними вулицями української столиці з вимогою підтримати український кінематограф. Марш завершився на Майдані Незалежності переглядом українських кіно- та мультфільмів.

У лютому 2008 року відбулась партійна конференція ВО "Свобода", на якій було ухвалено стратегію партії, що передбачала участь ВО "Свобода" в усіх можливих виборах: місцевих, парламентських та президентських, у тому числі позачергових.

Цю стратегію випробувано вже у квітні-травні 2008 року під час позачергових виборів до Київської міської ради та Київського міського голови. Відповідно до рішення Політвиконкому ВО "Свобода" Київська міська організація ВО "Свобода" висунула Голову ВО "Свобода" Олега Тягнибока на посаду Київського міського голови та затвердила виборчий список Київської міської організації ВО "Свобода" до Київської міської ради.

Виборчу кампанію "Свобода" провела під гаслом "Стольному граду ‒ українську владу!" і з відмінною від інших політичних сил програмою.

Результати позачергових виборів підтвердили правильність стратегії "Свободи". За результатами екзит-полів "Свобода" подолала тривідсотковий бар'єр, проте частину голосів за "Свободу" було вкрадено під час "підрахунку". Саме після київських виборів, незважаючи на те, що "Свобода" не пройшла до Київської міської ради, політики, політологи, соціологи і журналісти всерйоз заговорили про те, що на наступних парламентських виборах ВО "Свобода" пройде до Верховної Ради і сформує націоналістичну фракцію.

ХІХ з'їзд ВО "Свобода", який відбувся 27 червня 2008 року в Києві, переобирає Головою партії Олега Тягнибока і формує керівні органи партії: Політвиконком, Політраду, Партійний Суд, Контрольно-ревізійну комісію. На ХІХ З'їзді було ухвалено нову редакцію "Програми захисту українців", до якої долучено нові розділи і суттєво доповнено попердні. На сьогодні Програма складається з восьми розділів: "Влада і суспільство. Докорінне очищення та справедливий лад", "Народне господарство. Економічна незалежність та соціальна справедливість", "Здоров'я нації. Подолання демографічної кризи та підвищення якості життя", "Громадянство і міграція. Право на Батьківщину та захист життєвого простору", "Інформаційний простір і освіта. Збереження ідентичності та розвиток культури", "Історична справедливість. Тяглість державотворення та подолання наслідків окупації", "Зовнішня політика і оборона. Європейський україноцентризм та сильна держава", "Крим і Севастополь. Встановлення Конституційного порядку та забезпечення стабільного розвитку".

У вересні-жовтні 2008 року "Свобода" проводить збори громадян з метою ініціювання всеукраїнського референдуму щодо скасування автономії Криму та зміни статусу Севастополя. ЦВК відмовляється реєструвати ініціативні групи щодо проведення референдуму.

15 березня 2009 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" здобуває переконливу перемогу на позачергових виборах до Тернопільської обласної ради з результатом 34, 69%. Виборча програма складалась з п'яти розділів і мала назву "Українські перемоги почнуться з Тернопілля!". У Тернопільській облраді ВО "Свобода" сформувала фракцію у кількості 50 депутатів (зі 120). Керівником фракції в Тернопільській облраді стає голова Тернопільської обласної організації Олег Сиротюк. Голову Секретаріату ВО "Свобода" Олексія Кайду обирають головою Тернопільської обласної ради. Депутати від "Свободи" очолили 4 депутатські комісії: з питань соціально-економічного розвитку, промислової політики, транспорту та зв'язку, інвестицій, підприємництва, зовнішньоекономічної діяльності (Сергій Надал), з питань законності та правової політики, здійснення демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави (Леонід Бицюра), з питань соціальної політики та праці, міграції, у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (Марія Чашка), з питань духовності, культури, свободи слова та інформації (Михайло Тимошик).

24 травня 2009 року відбувається ХХ З'їзд Всеукраїнського об'єднання "Свобода", який ухвалює остаточну редакцію "Програму захисту українців" та затверджує проект Національної Конституції, розробленої "Свободою" під керівництвом професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора юридичних наук Олександра Шевченка.

ХХ З'їзд ВО "Свобода" одноголосно ухвалює рішення про участь свободівського кандидата у президентських виборах 2010 року.

У червні 2009 року "Свобода" протидіє конституційному заколоту, організованому найбільшими парламентськими фракціями ‒ Партією регіонів та Блоком Юлії Тимошенко. Депутати від ВО "Свобода" ініціюють скликання позачергових сесій Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської обласних рад, які ухвалюють заяви проти антиконституційного перевороту з вимогами припинити повноваження Верховної Ради, оголосити позачергові парламентські вибори, провести референдум щодо форми правління в Українській державі (президентська, парламентська, змішана) та проведення люстрації органів влади.

У червні 2009 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" звертається до правоохоронних органів з вимогою розслідувати вбивство Валерія Олійника, яке здійснив народний депутат від БЮТу В. Лозінський разом з прокурором і начальником міліції Голованівського району Кіровоградської області.

У червні 2009 року ВО "Свобода" оголошує безстрокову акцію "Геть алкоголь та тютюн з українських міст та сіл". За ініціативою фракцій ВО "Свобода" Львівська, Тернопільська та Івано-Франківська міські ради ухвалюють рішення про обмеження торгівлі алкоголем після 22 години.

З 2006 року Київська міська організація ВО "Свобода" бере участь у протидії акціям за легалізацію так званих легких наркотиків, а з 2008 року виступає організатором акцій протесту проти пропаганди наркотиків.

У цьому ж місяці впливове американське видання "Foreign Policy" називає Всеукраїнське об'єднання "Свобода" серед п'ятірки найбільш динамічних радикальних партій світу.

З липня 2009 року "Свобода" проводить регулярні акції протесту проти візитів громадянина РФ В.Ґундяєва ("патріарха Кіріла"), який проштовхує на Україну імперську концепцію так званого "русскава міра".

У 2009 році "Свобода" проводить загальноукраїнську кампанію "Ровесники Незалежності", яка спрямована на залучення молоді до свідомого громадянського життя. Заходи проходять по всіх обласних центрах України та містах, що мають свої виші. "Свобода" сприяє діяльності молодіжних патріотичних організацій, зокрема ВМГО "Сокіл" та ВМГО "Студентська Свобода".

22 жовтня 2009 року у Києві ХХІ З'їзд ВО "Свобода", в якому беруть участь 472 делегати, одноголосно висуває Олега Тягнибока кандидатом на пост Президента України від об'єднання. Вперше в історії України націоналіст стає кандидатом на пост Президента України ‒ 30 жовтня 2009 року Центральна виборча комісія на своєму засіданні одноголосно ухвалила постанову про реєстрацію лідера Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Тягнибока Олега Ярославовича кандидатом на пост Президента України.

З листопада 2009 року по січень 2010 року в рамках президентської виборчої кампанії "Свобода" проводить загальнонаціональну акцію проти нелегальної міграції з вимогою скасувати Угоду про реадмісію з ЄС. Велелюдні Марші проти нелегальної міграції проходять по всій Україні, особливого розголосу набувають у Центрі та на Сході України.

23 листопада 2009 року лідер Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Олег Тягнибок під час візиту до Франції на запрошення лідера Національного фронту Франції Жана-Марі Ле Пена підписав Протокол про співпрацю між ВО "Свобода" та Національним фронтом Франції.

17 січня 2010 року згідно з даними екзит-полів, проведеними українськими соціологічними компаніями та телеканалами, у першому турі виборів Президента України Олег Тягнибок отримує 2% підтримки українців, фактичний результат виборів ‒ 1, 43% громадян України проголосували за кандидата-націоналіста або 352984 голосів виборців. Політрада ВО "Свобода" висловлює чітку й аргументовану позицію щодо другого туру президентських виборів, в якій закликала українців не віддавати жодного голосу за Віктора Януковича та запропонувала Юлії Тимошенко: оприлюднити підписані у січні 2009 року газові угоди з Москвою; відмовитись від послуг компартії та негайно звільнити з ключових урядових посад комуністів; покарати депутатів і чиновників, які захищали колишнього народного депутата від Блоку Юлії Тимошенко, "мисливця на людей" ‒ Лозінського, та пропонували відзначити його державними нагородами; покарати народних депутатів від БЮТ, які проголосували за відзначення на державному рівні 90-ої річниці комсомолу України, та депутатів Одеської міської ради від БЮТ, які проголосували за встановлення пам'ятника російській імператриці Єкатєріні ІІ; озвучити офіційну позицію щодо визнання ОУН-УПА борцями за державну незалежність України та гарантувати, що не будуть скасовані Укази про присвоєння звання Герой України Романові Шухевичу та Степанові Бандері, ‒ оскільки саме чітка позиція з цих питань дасть можливість отримати підтримку патріотичних українців.

19-21 січня 2010 року у Страсбурзі (Франція) представники Всеукраїнського об'єднання "Свобода" беруть участь у першому засіданні Альянсу європейських національних рухів, який був створений у Будапешті наприкінці жовтня 2009 року і має на меті об'єднати зусилля правих за збереження національних традицій та культури проти глобалізації та єврократії Європейського Союзу. Серед учасників ‒ представники національних партій з Великої Британії, Франції, Австрії, Іспанії, Італії, Болгарії, Бельгії та Угорщини.

У лютому-березні 2010 року "Свобода" проводить мобілізаційну кампанію під гаслом "Ставай до лав національної опозиції!", під час якої відбуваються численні віча, приурочені Шевченківським дням, та виставляються сотні інформаційних пікетів на вулицях українських міст і сіл. У наметах "Свободи" українці ознайомлюються з актуальною політичною позицією об'єднання, зголошуються до лав національного спротиву антиукраїнським діям влади та збирають підписи під відкритим листом члена Політради ВО "Свобода" мовознавця Ірини Фаріон до президента України Віктора Януковича щодо неприпустимості нищення української мови.

У березні 2010 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" розпочинає загальноукраїнську кампанію проти міністра освіти і науки Д. Табачніка.

У квітні 2010 року "Свобода" бере активну участь у протидії ратифікації зрадницьких "харківських угод": ініціює скликання позачергових сесій місцевих рад, на яких засуджується державна зрада президента України В.Януковича, проводить масштабну акцію під стінами Верховної Ради 27 квітня 2010 року. Правоохоронні органи порушують кримінальну справу за групове порушення громадського порядку (ст. 293 Кримінального Кодексу України), у зв'язку з якою слідчі МВС допитують сотні свободівців.

10 травня 2010 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" стає співорганізатором Народного комітету захисту України, який партія розглядає як інструмент для координації дій щодо боротьби з українофобською владою. "Свобода" виступає ініціатором створення подібних комітетів в усіх регіонах України, хоча в Криму, на Сході та Півдні України об'єднанню доводиться діяти практично наодинці.

15 червня 2010 року помирає один з ідеологів "Свободи", член Політради Юрій Іллєнко.

Влітку та восени 2010 року "Свобода" бере участь у загальноукраїнській кампанії проти ухвалення грабіжницького Податкового кодексу Азарова-Тігіпка.

6 вересня 2010 року у Києві відбувся ХХІІ Звітно-виборний З'їзд Всеукраїнського об'єднання "Свобода". 489 делегатів з 25 областей, міст Києва та Севастополя обрали керівні органи об'єднання та визначили стратегію на місцевих виборах 2010 року. ХХІІ З'їзд одностайно переобрав Олега Тягнибока головою ВО "Свобода".

До складу Політвиконкому ВО "Свобода" увійшли: Олег Тягнибок ‒ Голова ВО "Свобода", Олександр Сич ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з питань ідеології, Леонтій Мартинюк ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з питань зв'язків з громадськістю, Руслан Кошулинський ‒ заступник Голови ВО "Свобода" із загальних питань, Анатолій Вітів ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з питань партійної дисципліни, Олег Панькевич ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з питань роботи з виборчими комісіями та спостерігачами та з питань національної пам'яті, Василь Павлюк ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з економічних питань, Богдан Бенюк ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з питань зв'язків з українцями з-за кордону, Андрій Мохник ‒ заступник Голови ВО "Свобода" з політичних питань та з питань роботи з депутатами, Ігор Янків ‒ Голова Партійного Суду ВО "Свобода", Валерій Черняков ‒ Голова Контрольно-ревізійної комісії ВО "Свобода", Олексій Кайда ‒ Голова Секретаріату ВО "Свобода". На з'їзді було сформовано Політраду ВО "Свобода", до якої увійшли члени Політвиконкому, голови обласних організацій, керівники підрозділів Центрального Апарату ВО "Свобода" та Ірина Фаріон, Маркіян Лопачак і Олег Сиротюк.

У Центральному Апараті "Свободи" діє Інститут політичної освіти (керівник ‒ Руслан Зелик), Юридична служба (керівник ‒ Олег Махніцький), Центральна служба обліку кадрів (керівник ‒ Богдан Стадник), Служба молодіжної політики (керівник ‒ Богдан Галайко), Служба інформаційних технологій (керівник ‒ Юрій Наумко), Прес-служба (керівник ‒ Юрій Сиротюк), Служба міжнародних зв'язків (керівник ‒ Тарас Осауленко), Аналітична служба (керівник ‒ Юрій Левченко), Контрольно-інформаційна служба (керівник ‒ Ганна Мироненко), Редакція газети "Всеукраїнське обєднання "Свобода" (головний редактор ‒ Галина Миць-Чорна), Головна бухгалтерія (керівник ‒ Ярослав Пелешак). Безпосередньо Голові ВО "Свобода" підпорядковується Служба безпеки "Свободи". При партії діє Економічна рада, яку очолює заступник Голови ВО "Свобода" з економічних питань Василь Павлюк.

7 вересня 2010 року біля Верховної Ради Всеукраїнське об'єднання "Свобода" спільно з учасниками Народного комітету захисту України проводить масштабну акцію протесту проти соціальної українофобії режиму Януковича.

У той же день з ініціативи "Свободи" проходить Марш за український футбол, в якому беруть участь понад п'ять тисяч киян і гостей столиці.

На місцевих виборах 31 жовтня 2010 року "Свобода" отримує по Україні 4, 97%. Вибори відзначаються брутальними фальсифікаціями: загалом із 909624 виборців, що проголосували за "Свободу" по Україні, влада поцупила 234249 голосів або понад 25%.

За підсумками місцевих виборів "Свобода" формує фракції у восьми обласних радах (у Волинській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Тернопільській (2009 рік), Хмельницькій та Чернівецькій областях) та в дев'яти міських радах обласних центрів (у Вінниці, Житомирі, Івано-Франківську, Луцьку, Львові, Рівному, Тернополі, Хмельницькому та Чернівцях). Політична сила проводить 133 депутати обласних рад, 703 депутати районних рад, 688 депутатів міських рад, 660 депутатів сільських рад та 25 депутатів селищних рад, загалом ‒ 2209 місцевих депутатів усіх рівнів. Міським головою Тернополя обирають свободівця Сергія Надала, 70 висуванців від "Свободи" стають сільськими і 2 ‒ селищними головами.

"Свобода" отримує найбільші фракції у Львівській та Івано-Франківській обласних і Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській міських радах. У листопаді 2010 року заступника Голови ВО "Свобода" з питань роботи з виборчими комісіями та спостерігачами та з питань національної пам'яті Олега Панькевича обирають головою Львівської, а заступника Голови ВО "Свобода" з питань ідеології Олександра Сича ‒ Івано-Франківської обласних рад. Секретарем Львівської міської ради обирають заступника Голови ВО "Свобода" з економічних питань Василя Павлюка, секретарем Тернопільської міської ради ‒ Ігоря Турського, секретарем Івано-Франківської міської ради ‒ Руслана Марцинківа. Також в активі "Свободи" ‒ заступник голови обласної ради, 6 голів та 13 заступників голів районних рад.

Успішно працює на Полтавщині голова Ковалівської сільської ради свободівець Юрій Бублик. На місцевих виборах 2010 року "Свобода" отримала більшість ‒ 18 мандатів з 30 ‒ у Ковалівській сільській раді, до якої входять 11 сіл.

Свободівці ‒ голови Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської обласних рад протягом усього часу декларують спільну позицію з найважливіших питань життя громади ‒ з питань бюджету, адміністративно-територіального устрою, земельної реформи, податкового кодексу, політичних репресій ‒ чим категорично відрізняються від усіх інших очільників обласних громад.

Місцеві ради, в яких представлені свободівці, залишились єдиними органами спротиву українофобському режиму. Рішуча позиція депутатів-свободівців у боротьбі з контрабандою та корупцією, привласненням бюджетних коштів, розкраданням лісів, землі та комунального майна, зловживанням у медицині та освіті роздратувала центральну владу, яка розпочала репресії проти "Свободи" і кампанію дискредитації свободівців.

У листопаді 2010 року фракції "Свободи" в тих місцевих радах, де не вдається сформувати більшість навколо "Свободи", оголошують про свій перехід в національну опозицію.

25 грудня 2010 року у Києві відбувається перший етап ХХІІІ З'їзду Всеукраїнського об'єднання "Свобода", в якому бере участь 531 делегат з 25 областей та АР Крим.

З січня 2011 року "Свобода" проводить активну й постійну боротьбу проти політичних репресій. Юридична служба "Свободи" бере участь у захисті затриманих під час акцій активістів, політичних в'язнів, руйнаторів пам'ятника Лєніну в Києві та ідола Сталіна у Запоріжжі.

У січні-лютому 2011 року Всеукраїнське об'єднання "Свобода" ініціює загальноукраїнську протестну кампанію проти антисоціальної пенсійної реформи, політична сила вимагає відкликати проект Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

На позачергових виборах до Харківської обласної ради 6 лютого 2011 року голова Харківської обласної організації ВО "Свобода" Ігор Швайка отримує 9, 55 % голосів виборців у Кегичівському одномандатному мажоритарному окрузі. На довиборах до Кіровоградської обласної ради 24 квітня 2011 року голова обласної організації ВО "Свобода" Олександр Ромащенко здобуває 8, 79 % голосів виборців у Бобринецькому одномандатному мажоритарному окрузі.

"Свобода" проводить кампанію за недопущення скасування Указів про присвоєння Романові Шухевичу та Степанові Бандері звання Героя України: ініціює позачергові сесії місцевих рад, проводить багатолюдні пікети під Адміністрацією Президента та судами, адвокати-свободівці беруть участь у судових процесах.

У березні-травні 2011 року "Свобода" проводить роботу щодо ініціювання всеукраїнського референдуму про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення. По всій Україні проходять збори громадян з метою створення ініціативних груп для збору підписів за проведення референдуму. У червні-липні 2011 року ЦВК відмовляється реєструвати ініціативні групи щодо проведення референдуму про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення. Тому 6 вересня 2011 року ВО "Свобода" розпочинає другий етап ініціювання всеукраїнського референдуму щодо заборони торгівлі землею, пропонуючи ухвалити свободівський проект Закону України "Про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення".

12 квітня 2011 року Голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок зустрічається з кандидатом на пост Президента Франції, лідером Національного Фронту Франції Марін Ле Пен.

9 травня 2011 року "Свобода" протидіє червонопрапорній провокації у Львові, виступаючи проти ритуального приниження українців. Відбуваються сутички львів'ян з міліцією, яка стоїть на стороні реваншистів. За наслідками протистояння міліція порушує кілька кримінальних справ, складає десятки адміністративних протоколів, правоохоронці викликають десятки свободівців на допити, які тривають по багато годин.

10 травня на вимогу депутатів-свободівців голова Львівської обласної державної адміністрації М. Цимбалюк, який несе відповідальність за події 9 травня у Львові, пише на ім'я Президента заяву про відставку.

Понад два місяці перебувають у СІЗО депутати Самбірської районної ради, брати Коваліви. За події 9 травня щодо них порушено кримінальну справу за статтею 345, ч.2 Кримінального кодексу України ‒ "умисне заподіяння працівникам правоохоронних органів побоїв, легких тілесних ушкоджень під час виконання ними службових обов'язків". Під СІЗО стоять щоденні пікети, більше 10 тисяч львів'ян виходять на підтримку політв'язнів. Галицький районний суд міста Львова визнає Михайла та Володимира Ковалівих винними у скоєнні злочину і засуджує Михайла Коваліва до 1, 3 року позбавлення волі з відтермінуванням покарання на 1 рік, а Володимира ‒ до 1 року позбавлення волі з відтермінуванням покарання на 1 рік.

8 серпня 2011 року "Свобода" спільно з іншими партіями, які заявили про свою опозиційність режиму Януковича, створює Комітет опору диктатурі.

Голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок, голова Секретаріату ВО "Свобода", голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда, заступник голови ВО "Свобода", депутат Київської обласної ради Андрій Мохник, Тернопільський міський голова Сергій Надал, депутат Тернопільської міської ради Михайло Головко відзначені нагородами Української Православної Церкви Київського Патріархату.

За ініціативи депутата Львівської обласної ради Ірини Фаріон відбувається щорічна виставка мовних плакатів "Мова ‒ твого життя основа", за результатами якої видано три збірники студентських робіт, запроваджено проекти з культури мовлення у транспорті та різних громадських місцях "Говори правильно і красиво" та "Скарб нації" із винесенням на рекламні носії портретів провідників нації з їхніми стрижневими висловами, серед яких і мовні. "Свобода" сприяє виданню націоналістичної літератури, зокрема ідеологів українського націоналізму.

На сьогодні понад 20 тисяч українців є членами ВО "Свобода", а партійні організації діють на всій території України.

Закордонні прихильники ВО "Свобода" організовано діють у США, Канаді, Португалії, Іспанії, Чехії, Німеччині, Австрії, Італії, Великій Британії та інших країнах. Керівники "Свободи" Олег Тягнибок, Богдан Бенюк, Олександр Сич, Олексій Кайда, Руслан Кошулинський, Ірина Фаріон, Ігор Мірошниченко та інші відвідують з візитами США, Канаду, Іспанію, Італію, Німеччину, Австрію, Чехію, де зустрічаються з українськими громадами та духовенством. ВО "Свобода" підтримує діяльність української школи у Празі.

Всеукраїнське об'єднання "Свобода" має власні інформаційні ресурси (svoboda.org.ua, tyahnybok.info), сайти регіональних організацій "Свободи", а також тижневу газету "Всеукраїнське об'єднання "Свобода", яку можна передплатити.